Doula olarak verdiğim destek

Her doğumun benzersiz bir süreç, her bebeğin ve her annenin de bu süreçte farklı ihtiyaçları olduğuna inanıyorum. Doğumun konforlu ilerleyebilmesi için farklı teknikler kullanabilir, bazen hiçbirşey yapmaz ve bazen de 18-20 saat uyumadan aktif bir şekilde destek olabilirim.

O kadar güzel doğumlara şahit oluyorum ki; içimdeki bu heyecanı, mutluluğu, merakı ve yeni bir ruhun dünyaya geliş mucizesine şahit olma halini çalıştığım her aileye geçirmek istiyorum. Kadınlara doğumun bir hastalık olmadığını anlatmak, içlerindeki gücü farketmelerini sağlamak benim için bir tutku…

Dünyaya gelen bebekler nasıl geleceklerine kendileri karar veriyorlar. Yaşayan her kadın doğurabilir ama dünyaya gelecek her bebek normal doğumu seçmeyebilir. Normal doğum bir nedenden sezaryene dönebilir. Tıbbi bir nedenden sezaryen olmak zorunda kalabilirsiniz. Böyle durumlarda da doula olarak desteğimi sürdürürüm. Sezaryen olmak demek doğum tercihleri yapamayacağınız, bebeğinizle bağ kuramayacağınız, ten tene temas yapamayacağınız anlamına gelmiyor. Tüm bunlar ve daha fazlası için sezaryen doğumlarda destek veriyorum.

Doğum bir bebek, bir anne, bir baba ve bir aile yaratıyor. Ve doğum tüm bu kişilerin hayatını derinden etkileyen bir deneyim. Bunun farkında bir doula olarak olumlu bir doğum deneyimi yaşamanız için elimden geleni yapmaya çalışırım. Tercihlerinizi, isteklerinizi sonuna kadar savunurum.

Doula olarak neler yapıyorum

Hamilelik süresince:

Karşılıklı müsait olduğumuz zamanları ayarlayarak doğumdan önce sizinle üç kere buluşmayı hedefliyorum. Öncelikli amacım sizin ihtiyaç ve önceliklerinizi öğrenmek, herhangi bir kaygı ya da korkunuz varsa bunu bilmektir. Bu şekilde en iyi nasıl çalışabileceğimizi de beraberce planlayabiliriz.

Mümkünse ziyaretlerimden birinde doktorunuzun muayenesine katılmayı isterim. Böylelikle doktorunuzla tanışabilirim ve beraberce doğumunuzla ilgili konuşabiliriz.

Diğer buluşmalarımızın konularını ihtiyacınıza göre beraberce belirleyebiliriz. Genel hatlarıyla konu başlıklarını şöyle sıralayabilirim;

Doğum hakkında en çok merak ettiklerinizi konuşuruz, ağrıyla başa çıkma teknikleri, doğum ortamınızı hazırlamak konusunda destek, nefes egzersizleri, meditasyon, gevşeme teknikleri ve annenin nasıl gevşediğini araştırma, sezaryen olursan neler yapabiliriz, aktif doğum pozisyonlarını deneme, doğum sanatı, labirent çalışması, doula çantamı tanıtma, doğumda kullanabileceğimiz aromaterapi yağlarını tanıma ve seçme, doğum tercihlerinin hazırlanması, lohusanın ihtiyaçları, emzirme ipuçları. Her çalışma kişiye özeldir. İhtiyacınız ve isteğiniz varsa belki bir çalışmada hamile yogası bile yapabiliriz.

Anne adayının neye ihtiyacı varsa, doğum öncesi yaptığım çalışmalar ona göre şekillenir.

Bebeğinizin tahmini doğum tarihinin 15 gün önce ve 15 gün sonrasına kadar sadece sizin için hazır olarak bekleyeceğim. Telefon ya da emaille ulaşmak isterseniz her zaman 7/24 ulaşabilirsiniz. Herhangi bir zamanda ulaşılamaz olursam önceden haberiniz olacak. Hamileliğiniz boyunca sorularınızı ve kafanıza takılanları telefon, whatsapp ve mail aracılığıyla konuşabiliriz.

Doğum Esnasında:

Size ve eşinize kesintisiz olarak duygusal, fiziksel ve bilgisel destek veriyor olacağım. Bunların hepsini burada sıralamak mümkün değil ama bazılarını şu şekilde özetleyebiliriz:
Doğumun ihtiyacı olan mahrem alanı korumak, gerektiğinde masaj yapmak, babayı isteği kadar doğum deneyimine dahil etmek, yüreklendirmek, yönlendirmek, doğuma katkı sağlayacak pozisyonlar önermek, hastane prosedürleri hakkında bilgi vermek. sİZ Doktorunuzun bilgisi dahilinde doğum sürecine yarar sağlayacak aromaterapi, homeopati, reflexsoloji tekniklerini kullanmak.

Aile olarak sizin vereceğiniz kararları desteklemek ve bu süreci rahatlık ve huzur içinde geçirmenize yardım etmek en büyük amacım olacaktır.

Doğumunuzun başladığını hissetiğiniz anda bana haber vermenizi tercih ederim. Belki o anda henüz yanınızda olmamı gerekli bulmazsanızda soracağınız şeyler olabilir. Gerekirse telefonda konuşabiliriz. Önceden evde mi yoksa hastanede mi buluşacağımızı kararlaştırırız. Her nerede olursa olsun şehir koşullarını göze alarak size 1-1,5 saat içinde ulaşabileceğimi düşünebilirsiniz. Olağanüstü haller söz konusu olmadığı sürece doğumunuzun başından sonuna, bebeğiniz doğana ve emzirme süreciniz rahatça başlayana kadar kadar sizinle olacağım.

Doğumdan Sonra:

Genelde doğumdan sonra ihtiyaca göre yaklaşık 1-2 saat daha hastanede kalıyorum. Herşeyin yolunda gittiğinden emin olduktan ve artık ailecek başbaşa kalmak istediğinizi hissettiğimde yanınızdan ayrılıyor olacağım. Evinize geçtiğiniz gün ya da ilk hafta içinde ilk ziyaretimi yaparım. Emzirme ve farklı konularda destek olurum eğer problemli bir durum varsa konusunda uzman farklı bir danışmana yönlendiririm. Sonrasındaki ziyaretim ihtiyacınıza göre doğumu takip eden ilk ay içerisinde yaparım. Telefonla aramak isterseniz sorularınız için bana herzaman ulasabilirisiniz.

Doula ne yapmaz?

Bir doula anne-baba için karar vermez. Ayrıca, herhangi bir prosedür için anne adına bir teklifte bulunmaz. Sadece annenin kararlarını destekler ve gerektiğinde ona doğum tercihini hatırlatır. Doula doğumda babanın yerini almaz. Aksine babayı destek olması için yüreklendirir. Babaların en iyi epidural olduğunu bilir. Doula medikal prosedürler uygulamaz. Sağlık profesyonellerinin yaptığı işlere müdahale etmez. Doula sizin adınıza konuşmaz ama sesinizin duyulmasına yardımcı olur.

————-

“Bir kadın olarak ruhunuz, bebeğinizi doğurmak ve onu büyütmek için gerekli tüm bilgiye sahiptir.”

GURMUKH

Ben size bunu hatırlatmak için doğum öncesi, doğum sırası ve sonrası yanınızdayım…

Daha detaylı bilgi ya da tanışma için ozge@dogummelegi.com a mail atabilir ya da 0535 411 18 91 den bana ulaşabilirisiniz.Bu yazıyı paylaş
Share on Facebook Tweet about this on Twitter Share on Tumblr Pin on Pinterest Share on Google+ Print this page Email this to someone