Emzirme pozisyonu

Emzirmenin ve anne sütünün önemine daha önce değinmiştim. Bugün arkaya yaslanarak emzirme ( laid-back ) yada diğer adıyla biyolojik emzirmeden bahsedeceğim. Biyolojik emzirme hem sizin, hem de bebeğinizin rahat edeceği oldukça konforlu bir pozisyondur.
Doğadaki memelilere baktığımızda bebeklerini bu şekilde emzirdiklerini görüyoruz. Bizim bebeklerimiz de nasıl besleneceklerini bilerek doğuyorlar. Sadece bazen birazcık yönlendirmeye ve yardıma ihtiyaçları oluyor.

Laid-back emzirme bebeklerin ön planda olduğu, yer çekiminin onlara yardım ettiği, kendi içgüdülerini kullanarak memeyi bulup kolaylıkla emdikleri bir pozisyondur.

 

 

*Laid-back emzirmede bebek her şeyi kendi halleder. Bebeğinizi izleyin ve eğer gerekliyse ne yapmak istiyorsa ona yardımcı olmaya çalışın. Çoğu zaman annelerin birşey yapması gerekmez, bebek her şeyi kendisi halleder :)

*Güven hissi, anne bebek arasındaki bağ kusursuzdur. Bebeğinizle aranızdaki boşluklar veya baskı noktaları yoktur. Yerçekimi sayesinde annesine yapışıktır.

*Anne için dinlendiricidir. Gergin omuzlar ve ağrıyan bilekler sorun yaratmaz.

Arkaya yaslanarak emzirme

Bu pozisyonu denerken birkaç yastıktan yardım alabilirsiniz. Dümdüz sırtüstü yatmanız gerekmez, yatağınız ayarlanabiliyorsa yastıklara gerek duymadan, yatağı yarı dik şekilde ayarlayın. Rahat ettiğiniz bir şekilde sırt üstü uzanın. Bebeğiniz karnı üzerinizde, memeye yakın bir yere yanağını yaslamasını sağlayın. Birazdan memeyi yakalayacaktır.

Kendi pozisyonunuza, bebeğinizin pozisyonuna, her ikinizin de ne kadar giyinik olacağına , göğsünüzü tutup, tutmayacağınıza veya hareket ettirip ettirmeyeceğinize karar vermek size kalmış.

Yerçekimi sizi birbirinize yapıştırırken, elleriniz bebeğinizi okşamak için serbest kalabilir, dilediğinizde su bile içebilirsiniz :)
(Bebeğinizi emzirirken başını okşamayın, bu onun konsantrasyonunu bozabilir).

Yapmanız gereken şey bu kadar basit. Sadece kendinizi rahat ettirin, kavuşmanız için en rahat pozisyonu bulun. Başınız, boynunuz, sırtınız yastıklarla destekli ve rahat olsun.
İngiliz ebe Suzanne Colson ( video ve görseller için www.biologicalnurturing.com ) tarafından tekrar canlandırılmış olan Laid-back emzirme aslında çok eskilere dayanır.

Hep arkaya yaslanarak emzirmek zorunda değilsiniz. Bu tamamen size bağlı, kısa uykularda keyfini sürün.
Emzirme pozisyonları ile ilgili detaylı bilgi için “Emzirme Sanatı” kitabını alabilir (sayfa 90-93 ve 507 ) ya da La Leche League Türkiye sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Bu yazıyı paylaş
Share on Facebook Tweet about this on Twitter Share on Tumblr Pin on Pinterest Share on Google+ Print this page Email this to someone


Bir Cevap Yazın

Yorum

Adınız*

Epostanız*
 

İnternet Sitesi

Güvenlik Kodu :