Hamilelikte hemoroid

Hemoroid (diğer adıyla basur) hamilelik süresince kadınların yaşayabileceği can sıkıcı rahatsızlıklardan biridir. Özellikle altıncı ay itibariyle büyüyen rahmin baskısı ve değişen hormonların en çokta progesteronun hemoroidi tetiklemesi ya da var olan şikayetlerin arttırması oldukça doğaldır. Sıkılmayın, üzülmeyin yalnız değilsiniz! Pek çok gebe sizinle aynı yollardan geçiyor.

Peki nedir bu hemoroid?

 

Ben de bugün öğrendim ki; hemoroid efendi aslında “sağlıklı ve normal” diye tabir ettiğimiz her insanda var olan damarsal bir yapıymış. Yani günün birinde aniden hemoroid sahibi olmuyormuşuz. Bu doğal yapının hastalanmasının nedeni ise damarlarının genişlemesiymiş ve damarları genişletip kan dolaşımını normale döndürmek, hamilelikte hemoroid efendiyi evinden, yuvasından eden en önemli nedenlerden biriymiş… Hal böyle olunca hamileyken kendisini daha fazla rahatsız etmemenin yollarını yazmanın iyi olacağını düşündüm.

Hemoroidin konforu için öncelikle kabız olmaktan kaçınmak gerekiyor. Bol lifli gıdalar almak, yeterli su içmek, meyve ve sebze tüketmek, özellikle sabahları, abartmadan, kuru kayısı ve gün içinde yeşil elma yemek ve ekmek olarak kepekliyi tercih etmek yararlı olacaktır. Mayalı, ekşi ve acılı yemekler, çay ve kahve tüketmekten kaçının. Sabahları uyanınca bir bardak ılık su içmek de bağırsakların yumuşamasına yardımcı olacak kolay yöntemlerden biridir. Bedeninizi dinleyin. Yemeklerinizi bilinçli tüketin. Zaten size neyin iyi gelip gelmediğini kısa sürede fark edeceksiniz.

Artık her şey için çok geçse ve hemoroid efendi tüm haşmetiyle kendini göstermeye başladıysa; büyük tuvaletinizi yaparken az miktarda kan görebilir, temizlik sırasında kendisine dokunabilir ve tuvaletinizi yaparken bir dolgunluk ve uzun süre devam eden ağrı duyabilirsiniz. Bazen ağrısız, sancısız ama akıntılı ve kaşıntılıdır. Yani evre evre farklılıklar gösterebilir. Yine de durum kötü değil. Merak etmeyin bu gebeliğin yarattığı geçici bir durum ve kendisiyle başa çıkabilirsiniz. Doğum sonrası hemoroid artsa da kısa bir sürede her şey eski haline geri gelecek!

Gebelikte hemoroid için neler yapılabilir?

Öncelikle doktorunuza danışın. Hemoroidiniz ne durumda, nasıl hissediyorsunuz bir konuşun, anlatın, önerilerini alın. Gebelikte çoğunlukta ilaç kullanmadan bu tür sorunları halledebilirsiniz. Hemoroid ilerlemişse de zaten doktorunuz size uygun bir ilaç önerisinde bulunacaktır.

Gelelim benim önerilerime;

En önemli noktalardan biri sanırım ıkınmamak. Tuvaletinizi yaparken fazla ıkınarak daha fazla zorlamayın.
Beslenmenize dikkat edin. Bol lifli gıdalar alın. Meyve ve sebze tüketin ve bol su için.
Bol bol Kegel egzersizi yapın, doğum ve sonrası için de yararlıdır.
Bir arkadaşım vardı ismi lazım değil, o dışarı çıkmış hemoroid memelerine karnabahar derdi. Bu karnabaharlar büyük tuvalet sonrası dışarı çıkarsa, parmağınıza bir parça vazelin sürerek tekrar içeri sokmalısınız. Zira dışarıda kalırlarsa içlerindeki damarların daha kolay tıkanmasına ve kuruma nedeniyle daha çok ağrı duymanıza neden olurlar.
Uzun süreli ayakta durmaktan ve oturmaktan kaçının. Arada bir ayağa kalkın dolanın. Televizyon seyrederken ya da uyurken yan yatmayı tercih edin. (Genelde sol tarafınıza yatmanız daha iyi olur ama nasıl rahat ediyorsanız…)
Dış yüzeyini yumuşak ve temiz bir beze sardığınız buz kompresini ağrılı bölgeye uygulayabilirsiniz. Soğuk şişlik ve rahatsızlık hissini azaltmaya yardımcı olur.
Buzu sardığınız temiz ve yumuşak beze birkaç damla saf hamamelis yağı (cadı fındığı) damlatmanız iyileştirmeyi hızlandıracaktır. Hamamelis yurt dışında “witch hazel” olarak satılıyor. Oralardan getirme olanağınız varsa, su gibi şeffaf görünen şişelenmiş halini alıp uygulayacağınız buz kompresinin üzerine dökerek ya da sadece pamuk ya da yumuşak bir bez üzerine döküp günde 5-6 defa kompres şeklinde uygulayabilirsiniz. Bu suyu kendiniz hazırlamak isterseniz; 5-10 gr cadı fındığı bitkisinin yaprağını veya kabuğunu 250 ml kaynar suya atın ve beş, on dakika kadar kaynatın. Elde ettiğiniz cadı fındığı suyunu yukarıda anlattığım şekilde kullanabilirsiniz.
Günde iki-altı seferden, on-on beş dakika ılık su banyosuna oturun. Küvetiniz varsa kalça seviyesine kadar doldurduğunuz ılık suya, yoksa da bir leğen de işinizi görür. Gebeler için daha konforlu olabilecek klozet üzerine yerleşen plastik oturma küvetlerini de kullanabilirsiniz.
Tuvalet sonrası yaptığınız temizliği kokusuz, beyaz ve yumuşak dokulu tuvalet kağıtlarıyla ve bölgeyi tahriş etmeden yapın.
Hemoroid için öze olarak üretilmiş bitkisel formüllü ıslak mendillerle de tuvalet sonrası temizliği yapmak rahatlatıcı olabilir.
Tek başına hemoroid varlığı vajinal doğum için bir engel değildir. Endişelenmeyin, doktorunuzla kafanızdaki tüm soruları detaylı bir şekilde konuşun. Gerekiyorsa başka bir doktordan fikir alın.
Şimdi gelelim tabiri caizse kocakarı ilaçlarına;

 

Bir diş sarımsağı ezin, hindistan cevizi yağıyla karıştın ve sık sık hemoroidli bölgeye sürün.
Elma sirkesini pamuk ya da yumuşak ve hijyenik bir beze dökün ve hemoroidli bölgeye kompres olarak uygulayın. Ev yapımı elma sirkesi tercihimizdir.
Kuşburnunu kaynatarak elde ettiğiniz lapayı hemoroidli bölgeye belirli aralıklarla sürün.
Bu kocakarı tarifleri çeşitli zamanlarda, çeşitli gebelerime iyi gelmiş, denenmiş ve onaylanmışlardır. İhtiyacı olan herkese şimdiden şifa olsun…

Bu yazım 29 Temmuz 2015 tarihli HT Hayatta yayınlanmıştır.


Bu yazıyı paylaş
Share on Facebook Tweet about this on Twitter Share on Tumblr Pin on Pinterest Share on Google+ Print this page Email this to someone


Bir Cevap Yazın

Yorum

Adınız*

Epostanız*
 

İnternet Sitesi

Güvenlik Kodu :