İçe dönük meme ucu ve emzirme

Konumuz emzirme sorunlarından biri olan içe dönük meme uçları.

Kadınların %10 unda görülen bir durumdur. Meme uçları içe dönük annelerin bebekleri, memeyi kavrayamaz ve dolayısıyla ememezler.

İçe dönük meme uçları üç derecede görülür.

1. derece dışarı çıkabilir.
2. derece dışarı çıkabilir ama bu çok zor olur.
3. derecede süt kanalları kısadır ve meme ucunu içeride tutar. Göğüs ucunu pompa ile çekemezsiniz ve bunun içinde yapılan egzersizler işe yaramaz. 3. derece gerçekten emzirme için büyük bir sorundur.

içe dönük göğüs ucu ve emzirme


Lisa Marasco, göğüs ucunu dışarı çıkartan Supple Cup, Niplette den tan bahsetti. Sütyen içine giyilerek çalışıyor, çeşitli ölçüleri mevcut ve bunu gibi pek çok markanın ürettiği göğüs ucunu dışarı çıkartan aletler var. Lisa’ nın önerisi Supple Cup, çünkü çok daha yumuşak ve kolay kullanımlı.
 

  

Bu tür aletleri kullanmaya hamilelik öncesi başlanması oldukça yararlı ama asla geç kalmış sayılmazsınız. Kullanımı ise oldukça kolay, suppe cup ı göğüsünüze takmadan önce zeytinyağı, badem yağı, lanolin gibi bir yumuşatıcıyı cildinize sürün. Supple cup ınızı göğüs ucunuza yerleştirin 2-3-4-5-6-7-8 saat, siz ne kadar onlarla yaşayabiliyorsanız göğüslerinizde tutun. Üzerine sütyeninizi giyebiliyorsunuz. Zamana anneler karar veriyor ama ne kadar takılı kalırsa o kadar iyi sonuç vereceğinide unutmamak gerek. Peki dışarı çıkan göğüs uçları sonsuza kadar dışarıdamı kalacak? Bazı anneler uçların kısa bir süre dışarıda kaldıklarını, sonra eskisi gibi içeri kaçtıklarından yakınıyorlar. Önemli olan bebeğinizin memeyi kavrayabileceği ana kadar dışarıda kalmaları. Birkaç saniye bile işinize yarayabilir. Supple Cup ve benzeri ürünler bunu sağlıyor.

Toplantı sırasında gördüğümüz slaytlarda, bu tür ürünleri kullanan annelerin göğüs ucunun ne kadar dışarı çıktığını takip eden emzirme danışmanlarının çektiği fotoğraflar oldukça şaşırtıcıydı. Gerçekten işe yarıyor.
Hamilelikte kullanımı ise, eğer riskli bir gebelik geçirmiyorsanız olabiliyor. Biliyorsunuz oksitosin hormonu yani doğumu başlatan hormon göğüs ucu uyarılınca artıyor. Fakat konuşmasında Lisa, bu tür ürünlerin erken doğumu tetiklemeyeceğinin söyledi. Tabi satıl alıp kullanmadan önce muhakkak doktorunuza danışmalısınız. 


Bu yazıyı paylaş
Share on Facebook Tweet about this on Twitter Share on Tumblr Pin on Pinterest Share on Google+ Print this page Email this to someone


Bir Cevap Yazın

Yorum

Adınız*

Epostanız*
 

İnternet Sitesi

Güvenlik Kodu :