Meme ucu çatlakları ve Silverette gümüş göğüs kapakları

Emzirmeyle ilgili en sık karşılaşılan sıkıntı meme ucunda oluşan ağrı, tahriş ve çatlaklardır. Çatlak, yara oluştuğunda emzirmek acılı olmaya başlar. İyileşme süreci için zamana ihtiyaç varken yenidoğan bebekler çok sık emmek isterler. Eğer meme ucu yaralarınızı oluşturan ana nedeni bulup düzeltmezseniz kısır bir döngünün içinde acılı bir şekilde emzirmeye çalışırsınız. Bu da yorgun, uykusuz, lohusa anne için can sıkıcı bir durumdur.

 

Aslında emzirmek acısız, yarasız içgüdüsel aynı zamanda öğrenilen bir süreçtir. Ancak biraz hazırlık, bilgi ve bebeğinizle bolca pratikle emzirmek keyifli bir hal alır.

Doğuma hazırlanmak ne kadar önemliyse, lohusalık ve emzirme sürecine de hazırlanmak o denli önemlidir. Bebeğinizle geçireceğiniz ilk haftalara ve aylara hazırlanmadığınızda dış seslere, yalan yanlış yorumlara, çoğunlukla doğru olmayan kulaktan dolma bilgilere güvenip emzirme sürecinizi sekteye uğratabilirsiniz.

 

Örneğin 4. Trimesterde bebeğin ihtiyaçları konusunda eşinizle birlikte bilgilenmediyseniz “her ağladığında kucağına alma, yatağına alma alışır “gibi aslında gerçek olmayan yorumlara kanıp yanlış yollara sapabilirsiniz.

 

Doğumdan sonraki ilk birkaç gün süt değil, kolostrum geleceğini ve ilk günlerde bebeğin çok sık emmek isteyeceğini bilirseniz “sütün gelmiyor, bu bebek aç” gibi yorumlara aldanıp mama uzağına düşmezsiniz. 

 

Meme ucu çatlağı oluşmaması için neler yapmalı?

 

  • Öncelikle bebeğin memeyi doğru kavradığından emin olmalısın. Doğru meme kavrama pozisyonunda bebeğiniz dudaklarını tıpkı bir ördek gibi dışarıya doğru kıvırır.
  • Bebeğiniz meme emerken sadece meme ucunu değil, meme ucunu çevreleyen koyu halkanın (aerola) büyük bir kısmını ağzına almalıdır. 
  • Bebeğinizi doğru bir şekilde tuttuğunuzdan emin olun. Örneğin klasik beşik pozisyonunda tutuyorsanız bebeğinizin karnı size yapışık olmalı.
  • Emzirme seansı sonrası az miktarda sütünüzü meme ucunuza sürün ve süt kuruyana kadar sütyen vs. giymeyin.

Tüm bu doğal yöntemleri denemenize rağmen meme ucunuzda hassasiyet, acı, yara gibi sıkıntılar devam ediyorsa size bir tavsiyem olacak. 


  

 

Silverette gümüş göğüs kapakları

 

 

Silverette gümüş göğüs kapaklarını duydunuz mu? Bu minik göğüs kapaklarını  hamilelik döneminizde önlem amaçlı, emzirme sürecinizde meme ucu yara ve çatlaklarını iyileştirmek, korumak amaçlı kullanabilirsiniz. Bu ürünü kullandığınızda başka bir krem sürmenize gerek kalmıyor, bu da bebeğinizin kimyasallara maruz kalmamasını önlüyor.

 

 

Silverette nasıl çalışıyor?

 

Silverette göğüs ucu kapakları yüzyıllardır pek çok alanda kullanılan (medikal, cam, yiyecek paketleme) ve doğal, toksik etkisi olmayan bir madde olan metalik gümüşten yapılmıştır. Meme ucu yaralarını, çatlaklarını engeller ve iyileşmeyi hızlandırır. Yani tüm olay metalik gümüşün doğal iyileştirici ve mikrop barındırmayan özelliğinde…

 

Meme ucu yaralarınız varsa, yapmanız gereken önce yara oluşumunun sebebini bulup düzeltmeye çalışmak. İyileşmeyi hızlandırmak için de emzirme seansı sonrası meme ucunuza sütünüzden sürüp memeyi açık bırakarak kurumasını beklemek ve ardından Silverettenizi meme ucunuza koyup hayatınıza devam etmek. 

2002 yılından beri İtalya'da üretilen, anne bebek sağlığı açısından klinik testlerden geçirilmiş Silverette dünyanın dört bir yanındaki annelere meme ucu yaralarını önlemek ve iyileştirmek için destek oluyor. Türkiye'de kullanan anneler arasında yapılan anketlere göre, kullanan her 10 anneden 8'i üründen çok memnun kaldığını söylüyor ve diğer annelere de öneriyor. 

 

Benim de doğum çantamda da Silverette’m vardı. Güvenilirliğinden ve iyileştirici özelliğinden emin olduğum için doğum yapacak tüm gebelere öneriyorum.


Bu yazıyı paylaş
Share on Facebook Tweet about this on Twitter Share on Tumblr Pin on Pinterest Share on Google+ Print this page Email this to someone


Bir Cevap Yazın

Yorum

Adınız*

Epostanız*
 

İnternet Sitesi

Güvenlik Kodu :