Suda doğum hakkında yanlış bildiklerimiz

Kadınlar olarak bizlerin zihinleri doğum hakkında doğru bildiğimiz pek çok yanlış bilgiyle dolu. Hatta bu bilgi kirliliğini kendi aramızda kulaktan kulağa, nesilden nesile aktarıp gidiyoruz. Ben de bundan yola çıkarak ve bir de geçen hafta suda doğum ile ilgili de yazmışken konuya biraz daha dalayım dedim.

Nasıl ki normal doğumun her anne adayı için en mükemmel doğum şekli olduğunu iddia etmiyorsak, suda doğumun da her kadın için en uygun doğum şekli olduğunu söyleyemeyiz. Harika bir ağrıyla baş etme yöntemi olabilir ama belki senin doğum maceran hiç sudan geçmeyecek. Karada da ağrıyla baş etmek için uygulanan pek çok doğal yöntem mevcut ve bunların işe yaramadığı yerde kendini havuzun sıcak suyuna bırakabilme olasılığı da kulağa pek hoş geliyor.

Karadaki vajinal doğumu normalleştirmeyi başardık da bir suda doğumumuz eksik kaldı demeyin. Biz kadınlar olarak bilinçlenip harekete geçmedikçe, doğumlarımıza sahip çıkmadıkça bu ülkede hiçbir şey değişmeyecek. Böyle geldi, böyle gidecek… Oysa biz kadınlar doğum gibi bizleri derinden etkileyen ve dönüştüren bu süreci en saygılısından yaşamayı hak ediyoruz.

Geçtiğimiz kasım ayında Sığacık’ta düzenlenen II. Doğuma Hazırlık Eğitimi ve Eğiticiliği Kongresinde Jennifer (Jenna) Shaw-Battista, RN, PhD suda doğum konusunda bir eğitim verdi. Kalifoniya Üniversitesi aile sağlığı anabilim dalında doçent olarak görev yapan, doğum eylemin yönetimi, ileri düzeyde intrapartum bakım, suda doğum, hemşirelik ve ebelikte profesyonellik gibi birçok alanda çalışmalar yapan Shaw-Battista, kanıta dayalı çalışmalarla güçlendirdiği sunumuyla ve bilgileriyle katılımcıları aydınlattı.

Tabi biz kadınlar bu tarz bilgilere kolaylıkla ulaşamıyoruz. Hele ki yabancı diliniz yoksa özgün olmayan, hepsi birbirinin aynı makaleler kendimizi aydınlatmaya çalışıyoruz. Ben üşenmedim sizin için çalıştım, eğitime katılan dostlarımın notlarını istedim, eğitim süresince yaptıkları paylaşımları gözden geçirdim ve en kısasından suda doğum hakkında aslında yanlış bildiğimiz iki konuya değinmek istedim.

Bebek suyun içinde boğulur mu?

Doğum anında suyun derecesi 36.1 ila 37.7 dereceleri arasında olmalıdır. Bu sıcak suyun içine önce bebeğin başı doğar. Bu esnada bebek hala tüm gebelikte ve doğum süresince olduğu gibi kordondaki anne kanı sayesinde oksijen alır. Bebekteki nefes alma refleksinin aktif olması için sıcak suyun içinden çıkarılıp başının havayla temas etmesi gereklidir. Sudan çıkan bebek fetal dolaşımdan, yenidoğan dolaşımına geçer.

 

Anne ve bebek için suda doğumda enfeksiyon riskleri

Suda doğum ile ilgili yanlış bilinen bir konu da annenin suyun içine büyük tuvaletini yapma ihtimalinden dolayı enfeksiyon riskinin oluştuğudur. Oysa ki yapılan çalışmalar suya bağlı enfeksiyon oranlarının çok düşük olduğunu ve bazı çalışmalar ise kara doğumlarıyla, su doğumları arasında enfeksiyon riski açısından hiçbir fark olmadığını göstermektedir. Su, doğumlarda mikroplara karşı bir bariyer oluşturur. Mikroplar suyun içindeki bazı maddeler sayesinde seyrelir. Eğer anne suya büyük tuvaleti yaparsa minik bir süzgeçle alınarak temizlenir. Öyle özel bir su da kullanılmaz. Havuzlar bildiğiniz musluk suyu ile doldurulur ve bazen de suya dezenfekte edici bir madde eklenir. Havuzun hijyeni ise, şişirilen havuzlarda kişiye özel kullanılan havuz kılıflarıyla ve küvet gibi sabit havuzlarda ise her doğumdan sonra özel dezenfektanlarla temizlenerek sağlanır.

Kaynaklar:

evidencebasedbirth.com/waterbirth/

dogumahazirlikegitimi.org/index.php


Bu yazıyı paylaş
Share on Facebook Tweet about this on Twitter Share on Tumblr Pin on Pinterest Share on Google+ Print this page Email this to someone


Bir Cevap Yazın

Yorum

Adınız*

Epostanız*
 

İnternet Sitesi

Güvenlik Kodu :