Doula olarak verdiğim destek

 

Doula olarak kadınların bebeklerini dünyaya getirebilme yeteneğine inanıyor ve doğum deneyiminin annenin ve bebeğin hayatı boyunca hatırlayacağı kutsal bir tecrübe olarak görüyorum. 

 

Anne adayının doğum ile ilgili kararlarını destekleyerek bu unutulmaz süreci pozitif anılarla hatırlanacak bir deneyim olması için elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Doğum benim için derin ve mucizevi bir süreç, içimdeki bu coşkuyu diğer kadınlara bulaştırmaktan mutluluk duyuyorum.

 

Hamilelik Sürecinde

 

Karşılıklı müsait olduğumuz zamanlar doğrultusunda doğumdan önce sizinle iki kere buluşmayı hedefliyorum. Bu çalışmalar doğuma hazırlık eğitimi gibi uzun ve detaylı değildir. Doğuma hazırlık eğitimi almanızı öneririm, eğer almadıysanız ya da kafanız takılan konular varsa bu çalışmalarda sizi aydınlatmaya çalışırım. 

 

Doğum öncesi yaptığımız çalışmalarda öncelikli amacım sizin ihtiyaç ve önceliklerinizi öğrenmek, endişe ya da korkularınız varsa bunu bilmek ve sizinle bu konular üzerinde çalışmaktır. Her türlü doğum şekline hazırlanmanız için size rehber olmaya çalışacak ve doğum tercihlerinizi hazırlamanıza yardımcı olacağım.

 

Mümkünse ziyaretlerimden birinde (özellikle doktorunuz ile tanışmıyorsam) doktorunuzun muayenesine katılmayı isterim. Böylelikle doktorunuzla tanışabilirim ve bu tanışma doula imajını farklı tanıyan doktorlara kendimi ve doulalığı tanıtmak ve onun işine karışmayacağımı hissettirmek içindir.

 

Diğer buluşmalarımızın konularını ihtiyacınıza göre beraberce belirleyebiliriz. Genel hatlarıyla konu başlıklarını şöyle sıralayabilirim;

 

Doğumda en çok merak edilenler, doğumun fizyolojisi, hormonları, aşamaları, ağrıyla başa çıkma yöntemleri, nefes egzersizleri, doğum tercihlerini hazırlamak, sezaryen doğum, doğumda kullanacağınız aktif pozisyonları, ıkınma, doula çantamı tanıtma, doğum alanı oluşturma, masaj, meditasyon, doğumdan sonra bebeğinizi neler bekliyor, sanat çalışmaları, labirent, anne&bebek dostu sezaryen, derin gevşeme, doğum ve lohusalıkta mahremiyetin önemi, emzirme ipuçları…

 

Tahmini doğum tarihinizin 15 gün önce ve 15 gün sonrasına kadar sadece sizin için hazır olarak bekleyeceğim. Yakın tarihlerde başka doğumum varsa sizi bilgilendirecek ve eğer isterseniz her ihtimale karşı yerime bir back up doula ayarlayacak ve sizinle tanıştıracağım. Tüm süreçte bana telefon, mesaj, whatsapp ve emaille ulaşmak isterseniz 7/24 ulaşabilirsiniz. Herhangi bir zamanda ulaşılamaz olursam önceden haberiniz olacak.

 

 

Doğum Esnasında

 

Size ve eşinize kesintisiz olarak duygusal, fiziksel ve bilgisel destek veriyor olacağım. Annenin doğum sürecini gerek fiziksel, gerekse duygusal olarak konforlu geçirebilmesi için çalışırım. Doğum sürecinde size yardımcı olabileceğim pek çok teknik var fakat bunların hepsini burada sıralamak mümkün değil ama bazılarını şu şekilde özetleyebiliriz:

 

Masaj yapmak, doğuma katkı sağlayacak pozisyonlar önermek, hastane prosedürleri hakkında bilgi verme, ilaç dışı ağrıyla başetme yöntemlerini hatırlatma, sıcak/soğuk kompresler, aromaterapi, homeopati, refleksoloji vs.

 

Aile olarak sizin vereceğiniz kararları desteklemek, doğum tercihlerinizin uygulanıp, uygulanmadığını takip etmek, mahremiyeti sağlamak ve bu süreci rahatlık ve huzur içinde geçirmenize yardım etmek en büyük amacım olacaktır.

 

Doğumunuzun başladığını hissettiğiniz anda bana haber vermenizi tercih ederim. Belki o anda henüz yanınızda olmamı gerekli bulmazsınız ama soracağınız şeyler olabilir. Gerekirse telefonda konuşabiliriz. Önceden evde mi yoksa hastanede mi buluşacağımızı kararlaştırırız. Her nerede olursa olsun şehir koşullarını göze alarak size 1-1,5 saat içinde ulaşabileceğimi düşünebilirsiniz. Şimdiye kadar yetişemediğim doğum olmadı. Olağanüstü haller söz konusu olmadığı sürece doğumunuzun başından sonuna, bebeğiniz doğana kadar sizinle olacağım.

 

Doğumunuz herhangi bir nedenden sezaryene dönerse desteğimi sürürüm. Süreç hakkında sizi bilgilendirir ve yaşadığınız bu deneyimin hala bebeğinizin doğumu olduğu hatırlamanız ve anda kalmanıza destek olurum. Sezaryen için tercihlerinizi korumaya devam ederim. 

 

 

 

Doğumdan Sonra

 

Genelde doğumdan sonra yaklaşık 1-2 saat daha hastanede kalıyorum. Herşeyin yolunda gittiğinden emin olduktan ve artık ailecek baş başa kalmak istediğinizi hissettiğimde yanınızdan ayrılıyor olacağım. Evinize geçtiğiniz ilk hafta lohusa ziyaretimi yaparım. Emzirme ve farklı konularda destek olurum. Eğer problemli bir durum varsa konusunda uzman farklı bir danışmana yönlendiririm. Sonrasında desteğe ihtiyacınız devam ederse ikinci bir buluşma daha ayarlarız. Lohusa desteklerimde saat olarak bir sınır koymam. Yardımcı olabileceğim kadar destek olmaya çalışırım.

 

Doula olarak ne yapmam?

 

Sizin yerinize karar vermem. Sizi hiçbir konuda yargılamam. Kendi fikirlerimi ve tercihlerimi sizin doğumunuza yansıtmam. Herhangi bir prosedür için sizin adınıza bir teklifte bulunmam. Babaların en iyi epidural olduğunun bilinciyle, onları istedikleri kadar doğum deneyiminizin içine dahil etmeye çalışırım, onların yerini almam. Sadece sizin vermiş olduğunuz ve benimle ve doktorunuzla paylaştığınız kararlarınızı, doğum tercihlerinizi destekler ve gerektiğinde doğum tercihinizi size hatırlatırım.

 

Doula olarak medikal prosedürler uygulamam. Sağlık profesyonellerinin yaptığı işlere müdahale etmem. Sizin adınıza konuşmam ama sesinizin duyulmasına yardımcı olurum. 

 

 Bu yazıyı paylaş
Share on Facebook Tweet about this on Twitter Share on Tumblr Pin on Pinterest Share on Google+ Print this page Email this to someone